Szkolenia jakość konsultacje

Planowanie eksperymentu cz. 3

24 kwietnia 2022

 Czy można nauczyć się DOE poprzez zabawę? Oczywiście, że można !!!!
Jednym z takich przypadków jest DOE oparte o optymalizację czasu lotu helikoptera.

Zwykle 7- czynnikowy eksperyment (128 kombinacji przy założeniu 2 poziomów dla każdego czynnika) daje w efekcie zaskakująco dobre i powtarzalne wyniki.

W efekcie poznajemy, które czynniki są istotne, co pozwala ustalić je w odpowiedni sposób, aby czas lotu się wydłużył, a przy tym jakość lotu też jest na wysokim poziomie . Wszystko wykonane w około 3 godziny i zamiast 128 prób, tylko 32, a można nawet zredukować do 16 !!!

 

Jeśli można uporać się z 7 czynnikami w kilka godzin, to dlaczego nie można by ogarnąć procesu produkcyjnego, gdzie zwykle tych czynników nie jest i nie musi być aż tyle.


DOE naprawdę działa i daje zaskakująco dobre wyniki.

 

UWAGA: często wynik DOE zaprzecza naszej intuicji i naszym odczuciom co niektórych zniechęca do stosowania tej metody bo tak bardzo jesteśmy przekonani o swojej nieomylności.

 

Poniżej wynik takiej zabawy z planowaniem eksperymentu. Pierwszy fragment, to wybrany jeden z przebiegów (ten lepszy) wykonywany podczas realizacji eksperymentu właściwego. Druga część, to zoptymalizowane parametry helikoptera po zrealizowaniu całego eksperymentu. Oczywiście kolejnym krokiem, aby jeszcze bardziej wydłużyć czas loty, powinien być kolejny eksperyment zaplanowany zgodnie Response Surface Design (plan centralny kompozycyjny). O tym napiszę innym razem.

 

Chcesz dowiedzieć się, czegoś więcej na temat DoE ??? Napisz, zapytaj, jeśli będę umiał, na pewno pomogę.